Menu

Nye tider for Grenaa IF's 1 hold - Træningskamp 1: (Grenaa IF - VSK 2-1)

image
23. februar 2022 kl. 23:13
Holdsponsor: Gert Svith A/S

Sidste år kunne der næsten ikke samles 14 spillere til kampe, og når det lykkedes blev kampene tabt nærmest hver eneste gang.

Onsdag aften spillede Grenaa mandskabet deres første og sæsonens første træningskamp, og et nyt trænerteam Kent Jensen og Robin Bossen havde udtaget en trup på 18 spillere.

Udover de 18 udtagne spillere, var der afbud fra stærke spillere som Anders Gielstrup, Mathias Ø, Bertil Haugaard Pedersen, Viktor Lemkow, Mikkel Buus og Daniel Nørholm Nicolajsen. Samarbejdet på tværs af afdelingerne FCD U19 Liga 1 og FCD JS bestod sin prøve med bravour i aften, og en længe ventet og fortjent sejr over et meget stærkt VSK hold, blev sammen med en flok rigtig glade spillere aftens udbytte. 

Vi prøvede mange spillere af, og vi prøvede 3 forskellige opstillinger, så kampen var naturligvis ikke et kunstværk, men vi fik de svar vi ønskede, og vi så rigtig gode aktioner fra en del af vores spillere. 1-0 målet blev sat ind af Noah Wallentin, han starter med Frandsen et godt hurtigt gennemspillet angreb, bolden ryger fra Barrett til bagerste stolpe, hvor Frandsen samler op, han spiller den skråt bagud til Eben, der hamrer på trekantsamlingen, den bliver fulgt op, og ender ved altid målfarlige Wallentin, som hamrer bolden i nettet, fortjent 1-0.

Vi laver om og spiller 4-1-4-1 og skifter 6 i pausen, det giver altid lidt uro med store ændringer, og VSK kommer mere frem på banen, de utrolig hurtige VSK spillere kommer da også på 1-1 midt i 2 halveg. Vi ændrer lidt, og VSK er ved at være trætte, så vi bliver nærgående og får flere muligheder for at score, den største af dem bliver på et korrekt dømt straffesspark imod Mattia Mazzalai, det score han selv sikkert på, og vi er oppe med +1 kun 10 minutter før tid. Den holder vi hjem, og en forløsende sejr på en godkendt indsats er en kendsgerning. 

Træningsfremmødet i senior afdelingen har været rigtig flot, humøret, gejsten og sammenholdet i truppen fungerer perfekt, og nu skal spillerne bare vendes til at tro på, at det er et vinderhold de nu spiller på, og det er jeg ganske sikker på, at i takt med vi vinder kampe, så kommer troen og følelsen af at være et vinderhold stille og roligt. Der bliver stor og tæt konkurrence 0m at spille på Serie 4 holdet i år, det bliver igen attraktivt at spille på Grenaa' bedste seniorhold, og de komne træningspas som bliver ret hårde, vil sammen med de næste 3 til 4 træningskampe danne grundlaget for et utrolig stærkt serie 4 mandskab der er i form, står klar på HSM Arena torsdag den 24/03 i forårspremieren og lokalbraget i mod AC Norddjurs.

Luk